دانستنی ها

۱۷ کشوری که با پول می توانید پاسپورت دوم داشته باشید | قسمت اول

پاسپورت دوم با داشتن پول و سرمایه‌گذاری می‌تواند راحت به دست آید. به نظر شما سنت لوسیا می‌تواند جایی باشد که کلاه خود را در آنجا بیاویزید؟ اگر چنین است، دست‌کم، صد هزار دلار (۷۷۱۱۳ یورو) آماده پرداخت کنید. افراد خیلی ثروتمند و لاکچری دیگر نه‌ تنها پول خود را صرف خرید هواپیماهای شخصی، قایق بادبانی و هتل‌ها می‌کنند، بلکه سرمایه خود را برای گرفتن پاسپورت دوم خرج می‌کنند.

دومین تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ از سوی شرکای تجارتی CS انجام شد، نشان می‌دهد که ۸۹ درصد از مردم تمایل به دریافت پاسپورت دوم دارند و ۳۴ درصد آن‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری برای دریافت شهروندی دوم خود هستند. مسئله قابل توجه این است که ۸۰/۶۸ درصد از آن‌ها تمایل دارند ۵ درصد درآمد سالانه خود را برای دریافت شهروندی دوم سرمایه‌گذاری و صرف کنند که این رقم از هزینه اجاره مسکن آن‌ها در ماه بیشتر است.

طبق گزارش اسوشیتد پرس، خوشبختانه دست‌کم ۲۴ کشور به افرادی که حاضر به سرمایه‌گذاری در کسب و کارها، املاک یا سهام دولتی هستند، شهروندی جدید ارائه می‌دهند. برخی از این کشورها از طریق برنامه‌های سرمایه‌گذاری شهروندی می‌دهند، به‌طوری که با پول می‌شود پاسپورت دوم گرفت و این مبلغ از ۲۰۰ هزار دلار (۱۵۴۳۹۲ یورو) شروع می‌شود. برنامه‌ها معمولا شامل سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است. از طریق نخبه بودن و هم‌زمان داشتن ملک در یک کشور دیگر می‌توان تابعیت آن کشور را به‌دست آورد. بر اساس برنامه‌های سرمایه‌گذاری مشابه دیگر همانند اقامت برتر، می‌توانید ویزای بلند مدت با حق بیمه دریافت کنید.

Business Insider در گفتگو با نوری کاتز (Nuri Katz) رئیس شرکت بین‌المللی Apex Capital Partners، که متخصص برنامه‌های اقامت از طریق سرمایه‌گذاری است، اطلاعات بیشتری راجع به این فرایند و چگونگی کارکرد این برنامه‌ها کسب کرد. کاتز می‌گوید:

 • برای خیلی از ثروتمندان، داشتن پاسپورت دوم یا سوم حائز اهمیت است تا بتوانند سفر کنند. برای برخی از ثروتمندان این مسئله نماد وضعیت مالی آن‌ها است و مثل خرید یک ماشین لوکس و نشان دادن آن به دوستانشان است.

 

پاسپورت

 

وی افزود، علاوه بر مزایای راحت سفر کردن و به رخ کشیدن وضعیت مالی خود از طریق داشتن املاک و مستغلات در سراسر جهان، این برنامه به افراد اجازه می‌دهد تا بار مالیاتی ثروت خود را کنترل کنند. او گفت:

 • تابعیت دوم بیش از گرفتن یک پاسپورت است. مزیت‌های زیادی در داشتن شهروندی دوم و گرفتن اقامت در کشورهایی وجود دارد که بار مالیاتی در آن کشورها نسبت به کشور فعلی متقاضی کم‌تر است.

طبق گزارش اسوشیتد پرس، چینی‌ها بزرگ‌ترین بازار برنامه‌های اقامت از طریق سرمایه‌گذاری هستند. بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مردم چین در دهه گذشته حداقل ۲۴ میلیارد دلار صرف خرید اقامت از طریق برنامه‌های ویزای سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

کاتز توضیح می‌دهد که بین برنامه‌های اقامت از طریق سرمایه‌گذاری و برنامه‌های دریافت اقامت تفاوت‌هایی وجود دارد. او گفت :

 • تابعیت دوم همیشگی است و نمی‌تواند از شما گرفته شود، مگر اینکه شما آن را با مدارک جعلی دریافت کرده باشید. همچنین شما پاسپورت هم دریافت می‌کنید.

درعین‌حال، با تغییر قوانین، ویزای اقامتی هم می‌تواند از بین برود، اما این راه برای داشتن اجازه زندگی در یک کشور دیگر، مقرون به‌صرفه‌تر است.

معرفی ۱۷ کشور برای دریافت پاسپورت دوم

چه بخواهید شهروندی کامل دریافت کنید، چه اقامت از طریق سرمایه‌گذاری بگیرید، ۱۷ کشور هستند که در آن‌ها پول می‌تواند برای شما پاسپورت دوم بخرد، یا دست‌کم این شانس را دارید تا به‌طور بلندمدت در خارج از کشور خود زندگی کنید؛ این کشورها از نظر هزینه‌ای، از ارزان‌ترین تا گران‌ترین به ترتیب رتبه‌بندی شده‌اند.

اقامت تایلند؛ اقامت برتر از ۱۵ هزار دلار (۵۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

دولت تایلند به شهروندان ثروتمند خارجی، ویزای اقامتی برتر ارائه می‌دهد که به آن‌ها اجازه می‌دهد با سالانه ۳ هزار دلار در این کشور زندگی کنند. ۷ بسته مختلف دیگر هم وجود دارد که گران‌ترین آن‌ها، طرح «امتیاز ویژه نهایی نخبگان» است. هزینه این طرح، مبلغ ۶۰ هزار دلار برای اقامت ۲۰ ساله، به‌اضافه هزینه عضویت ۶۰۰ دلار در سال است.

این مبلغ، شامل برنامه تحت حمایت دولت است که اعضا می‌توانند دسترسی VIP به ادارات دولتی مرتبط با امور مهاجرتی، گواهینامه رانندگی و مجوز کار پیدا کنند. همچنین انتقال فرودگاهی، معاینه درمانی سالیانه در یک بیمارستان خصوصی، ۲۴ دوره آب درمانی و سالانه یک تور بازی‌های گلف، از مزایای دیگر این طرح است.

 

تایلند

پکیج‌های مهاجرتی دیگری وجود دارد که شامل قرارداد ۱۵ هزار دلاری برای ۵ سال اقامت بدون هزینه سالیانه که «دسترسی آسان برتر» نام دارد و پکیج ۱۰ ساله با حق عضویت ۳۰ هزار دلاری که شامل تخفیف برای دیگر اعضای خانواده است.

دریافت اقامت لتونی از ۶۴۶۰۰ یورو (۲۸۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

برای اقامت در لتونی، در اینجا به مواردی که لازم است، اشاره می‌کنیم:

 • به میزان حداقل ۲۸۶ هزار یورو در مدت پنج سال در یک موسسه اعتباری سرمایه‌گذاری کنند
 • برای سرمایه‌گذاری در سهام، شهروند خارجی باید حداقل ۳۶ هزار یورو سرمایه‌گذاری کند و در سال آینده حداقل ۲۸۶۰۰ یورو (۹۶۲۵ پوند) پرداخت کند

شما می‌توانید پس از پنج سال از طریق فرایند قبول تابعیت (به‌عنوان مثال، آزمون زبان، آزمون تاریخ) برای شهروندی درخواست دهید.

 

لتونی

کاتز اظهار داشت :

 • حقیقت اصلی این است که زمانی که افراد بخواهند تابعیت دوم بگیرند، باید آزمون زبان بدهند و یادگیری زبان لاتویایی برای بزرگسالان، غیرممکن است. هیچ‌کس نمی‌تواند این کار را انجام دهد و آن‌ها این مسئله را می‌دانند، به این ترتیب می‌دانند که هیچ‌کس هرگز شهروند نخواهد شد

دریافت تابعیت سنت لوسیا از ۱۰۰ هزار دلار (۳۸۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

طبق گفته‌های کاتز، سه روش برای دریافت شهروندی در سنت لوسیا وجود دارد:

 • پرداخت حداقل ۱۰۰ هزار دلار به صندوق ملی اقتصادی سنت لوسیا (بسته به تعداد وابستگان خانوادگی)
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۳۰۰ هزار دلار در توسعه املاک و مستغلات مورد تأیید
 • سرمایه‌گذاری ۳/۵ میلیون دلاری در یک پروژه سرمایه‌گذاری مورد تأیید

 

لوسیا

دریافت تابعیت دومینیکا از ۱۰۰ هزار دلار (۳۸۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

طبق گزارش Arabian Business، دومینیکا به دلیل دسترسی بدون ویزا به بیش از ۱۱۰ کشور، برای متقاضیان جذاب است. به گفته کاتز دو گزینه وجود دارد:

 • پرداخت ۱۰۰ هزار دلار برای یک متقاضی یا ۲۰۰ هزار دلار برای یک خانواده ۴ نفره به صندوق ملی اصلاحات
 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات از ۲۰۰ هزار دلار

 

دومینیکا

دریافت تابعیت کشور مالت ۱۵۰ هزار یورو (۶۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

طبق گفته‌ی کاتز، گزینه‌های سرمایه‌گذاری فعلی در مالت عبارتند از:

 • مشارکت غیرقابل استرداد حداقل ۶۵۰ هزار یورویی در صندوق ملی توسعه و امور اجتماعی
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۳۵۰ هزار یورویی در ملک یا قرارداد اجاره ملک به ارزش حداقل ۱۶۰ هزار یورو به مدت ۵ سال
 • خرید ۱۵۰ هزار یورو از سهام دولتی به مدت ۵ سال

مالت

تابعیت گرانادا از ۲۰۰ هزار دلار (۷۶۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

دو روش برای دریافت تابعیت دوم از طریق سرمایه‌گذاری در گرانادا وجود دارد:

 • پرداخت ۲۰۰ هزار دلار  به صندوق اصلاحات ملی گرانادا
 • سرمایه‌گذاری حداقل ۳۵۰ هزار دلاری در املاک

گرانادا

سنت کیتس و نویس؛ شهروندی از ۲۵۰ هزار دلار (۹۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

کاتز گفت:

 • در سال ۲۰۰۹، این کشور مجوز سفر بدون ویزا در سراسر اروپا را دریافت کرد که موجب محبوبیت این برنامه برای مردم روسیه، خاورمیانه و ۵۰ هزار نفری شد که از کانادا رد شده بودند.

در اینجا گزینه‌هایی برای شما وجود دارد:

 • سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات به میزان حداقل ۴۰۰ هزار دلار برای پنج سال
 • مشارکت غیرقابل استرداد حداقل ۲۵۰ هزار دلاری در بنیاد گوناگونی صنعت شکر (SIDF) (این مبلغ بسته به تعداد اعضای خانواده شما متفاوت است)

 

سنت کیتس و نویس

 

در قسمت دوم مقاله با ۹ کشوری که با پول یا سرمایه‌گذاری می‌توانید پاسپورت دوم آن‌ها را دریافت کنید آشنا خواهید شد.


مشاهده قسمت دوم


پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *